Jak se obléknout na ples

Plesová sezóna je tu a mnoho z nás přemýšlí, co na tyto večerní akce obléci. Zatímco dámy volí rozmanité róby, pánský plesový outfit vyžaduje svou vlastní dávku pozornosti. Ať už jste pozváni na akci s "Black Tie" nebo na méně formální večer, důležité je znát základy. Pojďte se s námi podívat na různé typy pánského společenského oblečení a na doplňky z naší nabídky Avantgard, které vám pomohou udělat dojem.

"Co je psáno, to je dáno" aneb co stojí na pozvánce?

Pokud jste zváni na ples a máte pozvánku, pořádně si ji prohlédněte. Při určitých příležitostech je zvykem udávat na pozvánku takzvaný "dress code". Tento pojem vyjadřuje soubor pravidel společenského oblékání. Jedním z nejznámějších a také nejformálnějších dress code používaných u nás je Black Tie. Pokud se chcete dozvědět, co je součástí tohoto outfitu, mrkněte na náš samostatný článek o pravidlech Black Tie.

Avantgard-jak-se-obleknout-na-ples

Zelený vázací motýlek x červený vázací motýlek

Ples v opeře nebo "maturák"?

Druhů plesů je v plesové sezóně nespočet a liší se nejen stylem, ale i místem a úrovní formálnosti. Je zřejmé, že na ples ve Státní opeře vynesete formálnější oblek, než na akci například v kulturním domě. Obecně platí, že čím méně formální je událost, tím méně přísný je dress code. 

Co tedy obléknout?

OBLEK - Ples je večerní událost a na takové příležitosti se hodí tmavé typy obleků - černý, tmavě modrý či tmavě šedý. Na výběr máte z lesklých či matných variant. Lesklé působí více elegantně a hodí se využít na formálnější typy plesů. Pokud doma máte jen matný, nezoufejte. Ani s klasickým matným oblekem v tmavé barvě neuděláte chybu. 

KOŠILE Bílá barva je klasickou a bezpečnou volbou na večerní události. Doporučuje se především pro formálnější plesy a k tradičnímu smokingu. Pokud je ples méně formální, můžete zvážit i jemné barvy, jako je světle modrá nebo krémová. Co naopak nedoporučujeme, jsou vzory - kostky, pruhy ani jiné motivy. Košile by měla působit elegantně a  toho nejlépe docílíte s košilí, která má dvojité manžety na manžetové knoflíčky. Právě nápadité knoflíčky v manžetách mohou váš outfit posunout na vyšší úroveň. 

Avantgard-jak-se-obleknout-na-ples2Předvázané motýlky s pevným uzlem

KRAVATA NEBO MOTÝLEK - Věčné téma, zda je vhodnější zvolit motýlek nebo kravatu.  Tak jak to tedy je? Z hlediska etikety se někdy říká, že motýlek je honosnější doplněk, zatímco jindy, že jsou tyto pánské doplňky na stejné úrovni. Záleží tedy pouze na Vás. Zejména u kravat však dávejte pozor na vzory - například pruhy nebo výrazné dezény nejsou vhodné na večerní události. Pozornost věnujte i výběru barvy. Oblíbené jsou odstíny červené, béžové, černé nebo smetanové. Své doplňky můžete také barevně sladit s odstínem šatů vaší partnerky. Nezapomínejte však ani na celkovou barevnost vašeho outfitu včetně barvy obleku, košile, bot nebo pásku. A jaký vybrat materiál doplňků?  Na ples se rozhodně více hodí motýlky a kravaty z pravého hedvábí, než například bavlna. Více o motýlcích a kravatách se dozvíte na našem blogu  

Avantgard-jak-na-ples-nahledVázací motýlky

KAPESNÍČEK - Kapesníček je poměrně výrazný detail, kterým lze změnit v podstatě celý outfit. Při jeho výběru se můžete snažit o sladěný styl a volit barvu v návaznosti na kravatu či motýlka nebo naopak vybírat úplně kontrastní barvy. Nezapomínejte na různé varianty skladu kapesníčků. Způsob uložení kapesníčku v kapsičce u saka může přidat nebo naopak ubrat na formálnosti.  Více se dozvíte na našem blogu v článku: Jak nosit kapesníček do saka.

MANŽETOVÉ KNOFLÍČKY - Pánský ozdobný šperk, který se používá k uzávěru manžet (konců rukávu) na košili s dvojitými manžetami. Zdobené manžetové knoflíčky jsou součástí  formálního plesového outfitu.  Nezapomínejte, že právě díky těmto sladěným detailům bude váš look vypadat elegantně. 

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste jisti výběrem, klidně nám napište. Lepší je se zeptat, než se dopustit faux pas.