Jak se obléknout na ples - BLACK TIE

Pokud máte na pozvánce Black Tie, jedná se pravděpodobně o velmi prestižní a formální událost, jako je například slavnostní ples, galavečer nebo premiéra ve Státní opeře. Dodržení tohoto dress code je nezbytné. V opačném případě riskujete vyloučení z akce. Pojďte se tedy s námi podívat, jaká jsou pravidla pro Black Tie.

Na e-shopu naleznete samostatnou kategorii produktů pod názvem "Black Tie", která vám usnadní výběr správných produktů.

Smoking

Nejdůležitější součástí celého looku je právě smoking. Ten má na rozdíl od běžného saka výrazné saténové nebo hedvábné klopy, které se lesknout. Ve stejném stylu jsou pak i smokingové kalhoty s lesklými saténovými pásy na bočních stranách. Smokingové sako a kalhoty musí být ze stejného materiálu a lesklé pásy na kalhotách by měly ladit s klopami na saku.

Avantgard-black-tie-foto

Bílá košile 

Dalším velmi důležitým bodem Black Tie je bílá košile s dvojitými manžetami na manžetové knoflíčky. Tomuto stylu ukončení manžet se říká tzv. francouzská manžeta. Smokingová košile by měla mít krytou nebo propínací légu s knoflíčky. Dávejte si však pozor, aby knoflíčky na manžetách ladily s těmi v léze. Výrazným detailem košile je její límeček. Do smokingu muži nejčastěji volí klasický nebo tzv. „frakový“ límec. Eleganci celému outfitu dodá také zdobená přední části košile. Příkladem může být tato pánská košile FRAKOVKA s elegantním plisováním, kterou dodáváme spolu se sadou šesti knoflíčků (4 do propínací légy a 2 manžetové).

Smokingový pás

Slouží zejména jako pásek, který se v tomto dress code v žádném případě nenosí. Hedvábný smokingový pás také zakrývá nevzhledný přechod kalhot a košile a vyváří tak elegantní a ozdobný prvek. Pás by měl mít stejnou barvu jako motýlek. V případě Black Tie tedy černý.

Avantgard-smokingovy-pas

Černý motýlek

Je známým faktem, že ke smokingu patří černý motýlek.  Co se však ví méně je, že by měl motýlek ladit s lesklým klopami na smokingovém saku. Nejlépe tedy dodržíte dress code, když zvolíte motýlek například z pravého hedvábí. Společenská etiketa také udává, že má být motýlek vázací.  Toto pravidlo je však často porušováno a muži nosí motýlky s pevným uzlem, které jsou jednodušší variantou. 

Smokingová obuv

K smokingu je třeba mít černé boty, a to buď tzv. oxfordky (formální polobotky s uzavřeným šněrováním) nebo lesklé lakované boty, neboli lakýrky.

Tip: Pozor na ponožky - ke smokingu jedině černé, vysoké a bez vzoru.

Manžetové knoflíčky

Již jsme zmiňovali manžetové knoflíčky a knoflíčky do propínací légy. Jak by ale takové knoflíčky měly vypadat? Ideálně by měly být lesklé a černé. Na naše e-shopu naleznete sadu knoflíčků vytvořenou přímo ke smokingu. Barvu kovu volte podle ostatních prvků s kovovými detaily. 

Kapesníček

Posledním doplňkem, který dodá eleganci celému outfitu je kapesníček. Nejčastěji se volí bílý hedvábný kapesníček bez vzoru. Nezapomínejte na to, že existuje několik možností skladu kapesníčku do kapsičky saka. Pro připomenutí si můžete přečíst náš článek: Jak nosit kapesníček do saka. V článku naleznete i názorná videa.